Čárové kódy jako základ moderní logistiky i prodeje. Co vše přitom mohou skrývat?

Doporučujeme

Jsou opravdu nenápadné, pro každého člověka jsou ale naprosto běžnou součástí obalů produktů, přitom jsou doslova technologickým zázrakem. To jsou čárové kódy tak, jak se používají v dnešním průmyslu a logistice.

Na jedné straně je jejich technika nahraditelná jinými možnostmi, ale žádná z nich nikdy nebyla tak elegantní a účinná, jako se ustálilo používání čárových kódů. Proto se dnes podíváme o něco hlouběji do světa čárových kódů a zjistíme, čím se vyznačují.

Co vše mohou čárové kódy skrývat?

První otázkou v dnešním článku je, co vše mohou vůbec obsahovat. Čárové kódy rozhodně nejsou všechny stejné, ale jsou rozděleny do celé řady dílčích skupin, které mohou být velice specifické. Některé čárové kódy jenom kódují běžný číselný údaj, vedle toho pak dynamické QR kódy mohou obsahovat prakticky cokoliv.

Asi tou nejvýstižnější odpovědí tak je, že vždy záleží na konkrétním typu QR kódu. Pokud je daný kód určený pro konkrétní operaci, může obsahovat i rozdílná data. To vše pak závisí na jeho specifikacích a nakódování.

Otázka čtení čárových kódů

Mimoto, že mohou čárové kódy různá data obsahovat, se také mohou data číst odlišnými způsoby. Čtečka je sice víceméně podobné technologické zařízení ve všech případech, ale důležité je to, co se skrývá za kódy. Na pozadí mohou čárový kód přečítat různé algoritmy, přičemž každý z nich může i ze stejného kódu vyčíst zcela rozdílná data. I to je velkým kouzlem, kterým čárové kódy oplývají.

Už dávno nejsou výsadou firem

Dlouhodobě byly čárové kódy výsadou velkých logistických a výrobních společností. To sice zůstává zejména u standardů, jako jsou třeba čárové kódy EAN nebo Pharmacode, ale existuje i celá řada kódů, které můžeme užívat my. Ať už v rámci generátorů v účetním software pro malé prodejny, nebo jako generátor QR kódů dostupný online. Dokonce i QR kódy, které potkáváme všude možně, jsou typem čárového kódu. A zajímavostí přitom je, že díky svým designovým i obsahovým přednostem jsou v současnosti tím vůbec nejpoužívanějším a nejoblíbenějším čárovým kódem vůbec.