Výběr nové matrace – kompletní průvodce nákupem

Novinky Ostatní Tipy & rady

Matrace jsou těžké, neskladné a špatně se s nimi manipuluje. Také se časem opotřebovávají a je třeba je vyměnit. Pokud plánujete své věci přestěhovat sami a vaše matrace už zažila lepší časy, může být dobrý nápad vyhodit starou matraci v den stěhování.

Nákup nové matrace může být zdrcující. Dnešní matrace obsahují pěnu, latex, kapsové spirály, chladivé gely a patentované materiály ve snaze vyniknout. A i když jste si svou současnou matraci zakoupili v showroomu nebo v obchodním domě, nyní si můžete objednat matraci online, která vám dorazí na práh srolovaná v krabici.

Protože existuje tolik možností, sestavili jsme tento návod, jak vybrat matraci.

Potřebujete novou matraci?

Většina matrací je investicí, která stojí tisíce korun. Místo vyhození toho zhodnoťte její stav. Obecně platí, že je čas pořídit si novou matraci, když:

  • Podívejte se na prohlubeň na jejím povrchu
  • Probuďte se s bolestí nebo necitlivostí v končetinách
  • Začněte klesat příliš hluboko
  • Přehazujte a otáčejte celou noc
  • Pocit, že matrace je prověšená nebo hrudkující

Jak vybrat matraci, základy

Některé typy matrací fungují pro některé spáče lépe než pro jiné. Než začnete nakupovat, seznamte se s hlavními typy na trhu.

Vnitřní pružina: Nejběžnější možnost na trhu, matrace s vnitřní pružinou mají komfortní vrstvu , jako je pěna nebo latex, přes ocelové spirály. Díky svému přirozenému poskakování usnadňují změnu polohy a lidem s pohybovými problémy vstávání z postele. Páry však často cítí, že se jejich partner pohybuje. Aby se tomu zabránilo, některé mají jednotlivě zabalené, kapsové cívky, aby se minimalizoval pohyb.

Paměťová pěna: Tyto matrace se přizpůsobí vašemu tělu a dodají vám pocit „zanoření“. Obvykle měkčí, fungují dobře pro lidi s bolestí. Mohou být také dobrou volbou pro páry, které nechtějí cítit pohyb svého partnera. Na druhou stranu může paměťová pěna zachycovat tělesné teplo, takže pokud spíte horko, možná budete chtít zvážit jiný typ matrace. Také pěnové matrace, které nemají certifikaci CertiPUR-US, mohou uvolňovat pachy a/nebo chemikálie.

Latex: Podobá se paměťové pěně v tom, že se tvaruje podle těla, latex má tendenci spát chladněji a je výjimečně odolný. Je také citlivější než matrace z paměťové pěny, což znamená, že byste měli být schopni snadno měnit polohy v noci. Latexové matrace jsou ale obvykle dražší než jiné možnosti. A mohou obsahovat škodlivé chemikálie, pokud nejsou organické.

Hybridní: Tyto matrace mají obvykle spirálovou základnu zakončenou jednou nebo více vrstvami pěny nebo latexu. Tyto pohodlné vrstvy mohou být injektovány chladivými materiály, jako je gel napuštěný mědí, nebo mohou obsahovat patentované materiály, jako jsou gelové kuličky, které poskytují větší podporu nebo je udržují chladnější.

Nastavitelný vzduch: Nezaměňujte s nafukovacími matracemi, nastavitelné nafukovací matrace obsahují kapsy naplněné vzduchem. Tyto vzduchové vaky si můžete nastavit na tuhost, která je pro vás pohodlná. Tyto postele mohou být dobrou volbou pro páry, protože každý si může upravit svou stranu postele na tvrdost, která mu nejlépe vyhovuje. Některé vám dokonce umožňují zvednout nebo sklopit stranu postele nezávisle na vašem partnerovi.

Jak vybrat matraci, specifika

Při výběru matrace hrají roli různé faktory. Pochopení těchto faktorů vám může pomoci rozhodnout se, zda pro vás bude matrace vhodná.

Pevnost: Takto měkká nebo podpůrná matrace působí. Matrace jsou hodnoceny na stupnici od 1 do 10, přičemž 1 je nejměkčí a 10 nejpevnější. Obecně se 6 považuje za střední. Společnosti často hodnotí tvrdost své matrace, ale to, jak se budete cítit, bude záviset na vaší velikosti. Lidé, kteří jsou větší, se do matrace zaboří hlouběji, takže 6 jim může připadat měkká. Ti, kteří jsou drobní, mohou mít stejnou matraci jako příliš tvrdou.

Ponoření: Jak moc se do postele ponoříte, nezávisí pouze na vaší váze, ale i na komfortních vrstvách matrace. Je pravděpodobnější, že budete mít pocit, že spíte na matraci s vnitřními pružinami a zaboříte se do pěnové matrace. Pokud dáváte přednost pocitu před ostatními, budete chtít vybrat matraci z vhodného materiálu.

Odlehčení tlaku: Udává, jak dobře vrchní vrstvy rozkládají váhu vašeho těla po povrchu matrace. Čím větší tlak má matrace, tím menší je pravděpodobnost, že se probudíte bolaví. Spáči na boku a ti, kteří mají bolesti zad, budou chtít matraci s větším tlakem. Paměťová pěna obvykle poskytuje nejlepší úlevu od tlaku, ale několik vrstev, které se nacházejí v hybridních matracích, je těsně na druhém místě.

Zónová podpora: Některé matrace mají vrstvu rozdělenou do tří zón, přičemž střední zóna pod vašimi rameny a boky je o něco pevnější než hlava a chodidlo matrace. Rozdíl v pevnosti pravděpodobně nepocítíte; je však navržen tak, aby během spánku udržoval vaši páteř vyrovnanou.

Pohybová izolace: Pokud vás váš partner probudí uprostřed noci, když změní polohu, budete chtít věnovat pozornost izolaci pohybu. Pěnové matrace mají obvykle vynikající pohybovou izolaci. To znamená, že nebudete cítit pohyb na své straně postele, když se váš partner převalí. Matrace s vnitřními pružinami, zejména ty bez kapesních cívek, obvykle odvádějí špatnou práci s izolací pohybu.

Podpora hran: Kdo si rád zavazuje boty nebo spí na okraji postele, měl by věnovat pozornost podpoře hran. Hybridní a vnitřní pružinové matrace odvádějí nejlepší práci s podporou okrajů, zatímco pěnové matrace fungují špatně.

Regulace tepla: Obecným pravidlem je, že při spaní na celopěnové matraci vám bude tepleji, protože pěna zadržuje teplo a vy se zaboříte do materiálu. Latex lépe odvádí teplo a spirály pomáhají s cirkulací vzduchu, což udržuje matraci chladnější. Několik společností přidává na své matrace chladivé gely nebo pásy rozptylující teplo, aby je udržely v chladu.

Možnosti dodání matrace

Doručení je další úvaha, zejména uprostřed stěhování. Pokud si koupíte matraci u prodejce, obvykle vám ji za poplatek doručí. Online společnosti vám matraci dodávají stlačenou v krabici. Když dorazí, vyjmete ho z obalu a vyskočí do plné velikosti. Může však trvat několik dní, než dosáhne správné pevnosti.

Většina online společností vám matraci doručí zdarma a umožní vám ji vyzkoušet po dobu 100 až 365 dnů. Pokud se rozhodnete, že se vám nelíbí, můžete jej vrátit a vrátit vám peníze v plné výši.