Elektrická koloběžka nebo e-koloběžka je ekologický způsob dopravy, který může být pohodlný i zábavný. Často se setkáváme s místními obyvateli, kteří jedou na svých elektrických skútrech, a často si myslíme, že nákup e-skútru by se mohl hodit i pro náš životní styl. Problém spočívá ve výběru správného e-skútru. Na trhu je mnoho možností, a proto je těžké vybrat skútr, který bude pro vás vhodný.
Abychom tento problém vyřešili, sestavili jsme seznam 15 ukazatelů, které lze zvážit před nákupem e-koloběžky.
1. Cena
Jednou z nejzřejmějších věcí, na kterou jsou lidé citliví, je cena položky, kterou kupují. Cena je prvním faktorem, který je třeba zvážit. Technologie baterií je stále poměrně drahá, stejně jako elektrické skútry. Některé skútry stojí desítky tisíc, což je činí nedostupnými pro velkou skupinu lidí v zemi. Prozkoumejte cenu spolu s dalšími aspekty, jako je cena na silnici, možnosti financování, daňové výhody atd., abyste mohli dokončit, zda můžete získat dobrý e-skútr za příznivou cenu. Průměrné náklady na e-skútry jsou následující-
Pomalé elektrické skútry – Preferováno pro ženy a děti pro malé každodenní úkoly.
Vysokorychlostní elektrické skútry – Jou určeny pro dojíždění na dlouhé vzdálenosti.
Poznámka – Nikdy nekupujte e-skútr kvůli nižší ceně, protože byste mohli získat nekvalitní model.
2. Rozsah
Dojezd znamená, jak daleko může vaše vozidlo ujet na jedno plné nabití. Všechny pomaloběžné e-koloběžky vám poskytují maximální dojezd 50-70 km. Pokud jste s tímto rozsahem spokojeni, pak můžete jít, jinak ne. Vysokorychlostní skútry dávají dojezd 120-200 km.
V současné době na trhu najdete skútry, které nabízejí dojezd 50 až 150 km na jedno nabití baterie. Je důležité porozumět skutečnému jezdeckému rozsahu. Pokud jste někdo, kdo často cestuje na dlouhé vzdálenosti, pak jděte na vysokorychlostní skútry, které nabízejí lepší jízdní dosah.
3. Životnost baterie
Baterie tvoří většinu nákladů na elektrické vozidlo. Pokud potřebujete vyměnit baterii, budete muset zaplatit více než polovinu celkových nákladů na elektrický skútr. Proto je důležité zkontrolovat typ baterie a její průměrnou životnost. V téměř čistě elektrických vozidlech se používá lithium-iontová baterie.
Je důležité zjistit záruku životnosti baterie nabízenou výrobcem, protože náklady na výměnu baterie jsou obrovské. Většina výrobců nabízí na baterie alespoň 3 roky záruky/záruky a běžná lithium-iontová baterie vydrží asi 6-7 let, než bude potřeba ji vyměnit. To také závisí na tom, jak své vozidlo používáte, protože přebíjení, nedostatečné nabíjení, nadměrné teplo/chlad, styl jízdy a další faktory mohou ovlivnit životnost baterie.
4. Nabíjecí stanice
5. Doba nabíjení
Když se nabíjení vybije, budete potřebovat čas na dobití vestavěné baterie. Stejně jako chytré telefony i e-koloběžky vyžadují čas na dobití. Koloběžka musí být zapojena a ponechána několik hodin, aby se zcela nabila. Hledejte e-koloběžku, jejíž doba nabíjení je do 7 hodin, takže ji můžete nabít přes noc. Pokud vaše koloběžka podporuje rychlé nabíjení, je to ještě lepší, protože baterii můžete dobíjet i během dojíždění.
6. Daňové výhody
Někde je ježdění na elektrických dopravních prostředcích podporováno, jinde zase ne.
7. Výkon/výkon motoru
Výkon motoru je velmi důležitý, pokud jde o styl jízdy e-koloběžky. Výkon motoru by měl být pečlivě zvážen v závislosti na hmotnosti jezdce a oblasti, kde má být poháněn.
Mezi různými možnostmi se budete muset podívat na to, jaký druh výkonu potřebujete pro svůj skútr. Pomalé skútry jedou asi 40-50 km/h, zatímco ty rychlé dávají 80-100 km/h. Pokud je váš styl jízdy uvolněný a nepotřebujete příliš velké zrychlení, zvolte elektronické skútry s nižším výkonem, protože jsou také levné. Požadavky na výkon jsou nutností, protože jinak byste mohli skončit s neuspokojivým zážitkem.
8. Režimy napájení
Různé režimy výkonu v e-skútru ovlivňují celkový dojezd, takže hledejte skútry, které přicházejí s více režimy, jako je Eco a Sport. Ty vám umožní vybrat si mezi druhem výkonu, který chcete. Pokud například jedete v městském provozu, můžete přepnout do režimu Eco, ve kterém bude elektrický skútr pomalý, ale nabídne delší dojezd. S režimem Sport získáte veškerý výkon z motoru, ale dojezd se nevyhnutelně zmenší.
9. Vlastnosti
Při nákupu e-koloběžky je třeba mít na paměti následující vlastnosti:
- Zavazadlový prostor – Elektrické skútry mohou nabídnout více zavazadlového prostoru než normální skútr, někdy pojme až 2 helmy. Takže zkontrolujte, zda máte dobrý zavazadlový prostor.
- Ergonomie jízdy – lze ji analyzovat až poté, co svůj skútr otestujete, takže se ujistěte, že je vám jízda na skútru pohodlná a zkontrolujte také pohodlí spolujezdce.
- Displej – Zkontrolujte, zda má e-koloběžka normální nebo LCD s dotykovým vstupem. Displej některých e-skútrů zobrazuje GPS navigaci, upozornění smartphonu a další kromě rychlosti, výdrže baterie a vzdálenosti.
- Jízdní režimy – Zkontrolujte, zda má skútr na výběr jízdní režimy, jako je Eco, Power a tak dále.
- Bluetooth konektivita – Bluetooth vám umožňuje bezdrátově připojit váš smartphone a zobrazovat upozornění telefonu na displeji skútru.
- Nabíjecí porty – Zkontrolujte, zda má e-koloběžka alespoň jeden nabíjecí port pod sedadlem nebo vpředu. To se vám bude hodit, protože vám umožní nabíjet váš smartphone nebo jiná elektrická zařízení.
- Navigace- Některé elektronické skútry jsou dodávány s vestavěným GPS, který vám umožňuje získat podrobnou navigaci na displeji.
10. Kvalita sestavení
Jednou z výhod známé značky je, že můžete důvěřovat kvalitě provedení jejích elektrických skútrů. Před nákupem e-koloběžky by měly být provedeny některé testovací jízdy a zvážit podmínky, za kterých bude skútr jezdit.
Zpětná vazba od zákazníků většinou pomáhá při analýze, zda je kvalita sestavení vhodná nebo ne. Většina výrobců sice používá podobné materiály jako neelektrické skútry a konstrukce je většinou slušná, ale ujistěte se, že rozumíte kvalitě a životnosti komponent a zda spadají pod vaše pojištění nebo ne.
11. Spolehlivost
Je důležité pochopit, jak spolehlivý je skútr v reálném světě. Spolehlivost závisí na faktorech, jako je nabíjecí síť, životnost baterie, kvalita provedení atd. Pokud některá značka nemá široce rozšířené nabíjecí stanice, můžete na silnici uvíznout. Ujistěte se tedy, že značka nabízí dobrou servisní síť.
12. Hodnota značky
Koupit si e-koloběžku od značky, která už nějakou dobu existuje, je chytré. Značky jako Ather, Bajaj, TVS a Hero existují desítky let, a proto se na jejich produkty lze spolehnout.
13. Poprodejní podpora a údržba
Koupí produktu vaše cesta se značkou nekončí. Skutečná cesta začíná, když si koupíte produkt. Věřte tomu nebo ne, ale váš produkt nevydrží věčně. Na rozdíl od běžných skútrů jsou e-skútry komplikovaným vozidlem i pro automechanika. Pokud tedy narazíte na jakýkoli problém, budete muset svůj skútr s-scooter odnést do servisního střediska značky. Kupte si tedy elektrický skútr, jehož poprodejní servis je dobrý.
Důležitým faktorem jsou také náklady na údržbu. Většina elektrických skútrů má nízké náklady na údržbu ve srovnání s konvenčními skútry kvůli menšímu počtu pohyblivých částí a bez použití motoru. Tyto skútry používají motory k pohánění pohybu kola, což vyžaduje méně údržby než motor. Informujte se u svého prodejce o údržbě, která by byla potřebná a kolik to bude stát.
14. Záruka
U elektrokoloběžek je potřeba zkontrolovat záruku na baterii, motor a celkově elektrokoloběžku. Většina výrobců nabízí alespoň 2-3 roky záruky na baterii i motor, ale existuje několik těch, které nabízejí delší dobu záruky. Ujistěte se, že kupujete skútr, který nabízí dlouhou záruční dobu na baterii a motor.
15. Náklady na vlastnictví
Celkové vlastnictví nebo provozní náklady jsou jednou z mnoha věcí, které majitelé vozidel ignorují, ale měli byste to zvážit před nákupem elektrického skútru. Podívejte se na náklady na elektřinu, denní spotřebu, případy použití, krátké/dlouhé dojíždění a tak dále. Náklady na vlastnictví jsou v době nákupu vyšší, ale časem jsou provozní náklady mnohem nižší než u skútru ICE.