Jak se nespálit při online nakupování?

Novinky Tipy & rady

Online nakupování je pohodlné v tom, že můžete nakupovat, najít nejlepší ceny a nechat si doručit balíčky až k vašim dveřím, aniž byste museli opustit pohodlí svého domova. Získání skvělé nabídky online však znamená více než jen získání nejnižší ceny. Budete si chtít být jisti, že produkty dorazí včas, že kvalita odpovídá vašim očekáváním, že položky zahrnují řádnou záruku a že existuje způsob, jak produkty vrátit nebo získat podporu v případě jakýchkoli dotazů nebo problémů, které máte. Použijte tyto tipy ke zlepšení zabezpečení vašeho nakupování.

Jak bezpečně nakupovat online

1. Vždy zadávejte objednávky ze zabezpečeného připojení 

Pokud váš počítač není chráněn před potenciálně škodlivým softwarem, hrozí odcizení vašich finančních informací a hesel (a všeho ostatního, co ukládáte do počítače nebo děláte online). Tento koncept je tak základní, přesto jen zlomek americké populace dostatečně chrání své počítače. Používejte zabezpečené připojení – ujistěte se, že je v počítači zapnutá brána firewall. 

Pokud nakupujete online a používáte bezdrátovou síť, musí být šifrována, aby někdo, kdo číhá před domem, nemohl shromažďovat vaše informace. Při používání veřejné sítě se vyhněte jakýmkoli finančním transakcím, protože možná nevíte, zda není kompromitována.

2. Znát obchodníka a jeho pověst

Pokud již obchod znáte, nakupování v jejich internetovém obchodě je velmi bezpečné. V případě problému můžete vždy přijít pro pomoc do místního obchodu, a pokud znáte další, kteří mají s internetovým obchodem trvale pozitivní zkušenosti, můžete si být jisti kvalitou stránek.

Pokud obchod neznáte, může to být stále nejlepší sázka; jen musíte udělat několik dalších opatření. Proveďte vlastní kontrolu serióznosti tím, že se podíváte na stránky věnované recenzování e-shopů. Pokud obchod není zkontrolován nebo nemá příznivé recenze, neobjednávajte z jeho webu.

3. Vyhněte se nabídkám, které vypadají „příliš dobré na to, aby to byla pravda“ 

Každý e-shop, který slibuje příliš mnoho za příliš nízkou cenu, je podezřelý. Pokud je cena příliš nízká, zvažte, zda obchodník přišel s položkami legálně, zda někdy obdržíte položky, za které jste zaplatili, zda jsou položky skutečně zobrazené značky nebo levná náhrada, zda bude položka fungovat, pokud ano mít možnost vrátit poškozené zboží – nebo pokud si obchodník přivydělává prodejem vašich finančních informací. Nerenomované internetové obchody – stejně jako jejich kamenné protějšky – mohou spustit absurdně nízkou cenovou nabídku a poté tvrdit, že zboží není na skladě, aby se vám pokusily prodat něco jiného klasickým podvodem typu „návnada a přepínač“.

4. Pokud kupujete Dárkovou kartu, přečtěte si Všeobecné podmínky

Pokud je dárková karta určena někomu jinému, ujistěte se, že je obchod legitimní, že dotyčná osoba obchod používá a že neexistují žádné obruče, kterými by musel proskočit.

5. Nepoužívejte e-shop, který vyžaduje více informací, než je nutné k uskutečnění prodeje. 

Počítejte s tím, že poskytnete nějaký způsob platby, dodací adresu, telefonní číslo a e-mailovou adresu, ale pokud obchodník požaduje jiné informace, odejděte. Nikdy jim nechcete sdělit informace o svém bankovním účtu, informace o sociálním zabezpečení nebo číslo řidičského průkazu. Některé společnosti se ptají na vaše zájmy, ale ty by měly být vždy nepovinné a při poskytování informací byste měli být opatrní. Prodává obchodník, pronajímá nebo sdílí vaše informace? Podívejte se na zásady ochrany osobních údajů na webu, abyste pochopili, jak mohou být vaše informace vystaveny. Mnoho obchodů jasně uvádí, že informace o spotřebiteli nesdílí, neprodávají ani nepronajímají – jiné tvrdí, že vaše informace vlastní a mohou je použít (nebo je zneužít), jak chtějí. Držte se společností, které respektují vaše soukromí.

6. Potřebujete vytvořit heslo pro stránky? – aby byl jedinečný.

Při nákupu budete často požádáni o vytvoření účtu s heslem. Obvykle se můžete rozhodnout, že to nebudete dělat, a pokud nebudete e-shop často používat, nevytvářejte si účet. Pokud chcete účet, ujistěte se, že používáte jedinečné a silné heslo.

7. Je stránka zabezpečená? 

Před zadáním jakýchkoli osobních údajů nebo informací o kreditní kartě na nákupní stránku se podívejte, zda webová adresa na stránce začíná „https:“, nikoli „http:“. Toto malé „s“ vám říká, že  web je bezpečný  a zašifrovaný, aby byl chráněn váš informace.

8. Použijte kreditní kartu nebo PayPal 

Nepoužívejte debetní kartu nebo šek, protože nemají stejnou bezpečnostní ochranu, pokud by nastal problém.

Nákupy kreditní kartou omezují vaši odpovědnost na neoprávněné poplatky, pokud jsou vaše finanční informace odcizeny a peníze na vašem bankovním účtu jsou nedotčeny. Většina debetních karet tuto ochranu nenabízí – a i když ano, mezitím vám dojdou prostředky.

Zvažte určení jedné kreditní karty, která je určena pouze pro online nakupování a transakce. Tímto způsobem, pokud dojde ke kompromitaci karty, můžete ji rychle vypnout, aniž by to ovlivnilo jakýkoli jiný typ transakcí.

9. Vždy si zkontrolujte přepravní podmínky společnosti. 

Někteří obchodníci si účtují přemrštěné poplatky za přepravu, které mohou proměnit nákupy v drahou chybu. Podívejte se, zda poskytují sledování a pojištění. Pochopte, jaké přepravce používají, a buďte obzvláště opatrní, pokud položka nebude odeslána do 10 dnů.

10. Používejte spolehlivý internetový bezpečnostní program.

Nejlepší způsob, jak zůstat v bezpečí online, je stále používat účinný produkt pro zabezpečení internetu. Nakupování není výjimkou. S rostoucím objemem zboží a dat vyměňovaných online jsou bezpečnostní prvky, jako je ochrana proti phishingu a krádeži identity v reálném čase, důležitější než kdy jindy.

Online nakupování může začít…