Jak koupit PC monitor?

Jak vybrat Novinky Ostatní

Naučte se, jak vybrat nejlepší PC monitor pro hraní her, profesionální nebo běžné použití. Monitor je oknem do duše vašeho PC. Bez správného displeje bude vše, co na svém systému děláte, vypadat nevýrazně, ať už jde o hraní her, prohlížení/úpravu fotografií a videí nebo jen čtení textu na vašich oblíbených webových stránkách.

Dodavatelé hardwaru chápou, jak se mění zkušenosti s různými specifikacemi a funkcemi displeje, a zaplavili trh nepřeberným množstvím možností. Které funkce a specifikace jsou však nejcennější pro to, jak svůj monitor používáte? Měli byste například získat rozlišení 4K, 1440p, 1080p nebo jen obyčejné HD – a jaký je v tom vlastně rozdíl? Jak moc záleží na obnovovací frekvenci a době odezvy? Jsou věci jako bez blikání, režim slabého modrého světla, G-Sync a FreeSync zásadní? A jak by se měly změnit vaše priority, pokud se zaměřujete na hry versus profesionální aplikace versus běžné použití?

Rychlé tipy k nakupování s monitorem

  • Určete hlavní účel vašeho monitoru: hraní her, profesionální nebo obecné použití. Obecně platí, že hráči by měli upřednostňovat rychlé obnovovací frekvence a nízkou dobu odezvy, profesionálové by měli upřednostňovat přesnost barev a uživatelé pro obecné použití mají méně specifické potřeby, ale často se rozhodnou pro monitor s vysoce kontrastním VA panelem.
  • Čím vyšší rozlišení, tím lepší obraz. Rozlišení monitoru vám říká, kolik pixelů má monitor ve formátu šířka x výška. 1920 x 1080 (také známé jako 1080p, Full HD (FHD) a HD) je minimum, které potřebujete. S QHD ale získáte ostřejší obraz a se 4K ještě ostřejší. 
  • Na velikosti také záleží. Hustota pixelů má velký vliv na kvalitu monitoru a naše sladké místo je 109 pixelů na palec (ppi). Větší monitor bude mít nízkou hustotu pixelů, pokud má nižší rozlišení. Pro sledování z typických vzdáleností stolních počítačů je 32 palců dost „velkých“. Není těžké najít 32palcový herní nebo obecný monitor s rozlišením 4K za méně než 20t.
  • Obnovovací frekvence: větší je lepší. To vám říká, kolikrát se váš monitor aktualizuje novými informacemi za sekundu a je měřen v hertzech (Hz). Větší čísla znamenají lepší, plynulejší a méně trhané obrázky. Obnovovací frekvence je zvláště důležitá pro hráče, kteří chtějí monitor s frekvencí alespoň 75 Hz (většina monitorů určených pro hraní her nabízí alespoň 120 Hz) v kombinaci s nejnižší dobou odezvy, jakou najdete. Pokud nehrajete, měla by stačit obnovovací frekvence 60 Hz.
  • Doba odezvy: Kratší je lepší, ale pokud nehrajete, není to velká priorita.  Doba odezvy vám říká, jak dlouho monitoru trvá, než změní jednotlivé pixely z černé na bílou, nebo, pokud je to doba odezvy GTG, z jednoho odstínu šedé na jiný. Delší doba odezvy může znamenat rozmazání pohybu při hraní her nebo sledování rychlých videí. U herních monitorů je nejvyšší doba odezvy, kterou pravděpodobně uvidíte, 5 ms, zatímco nejrychlejší herní monitory mohou mít dobu odezvy 0,5 ms.
  • Panelová technologie: Pro kvalitu obrazu, TN < IPS < VA. TN monitory jsou nejrychlejší, ale nejlevnější, kvůli horší kvalitě obrazu při pohledu z bočního úhlu. IPS monitory mají o něco kratší dobu odezvy a zobrazují barvy lépe než VA panely, ale VA monitory mají nejlepší kontrast ze všech tří typů panelů. Další informace o rozdílech mezi typy panelů naleznete ve vyhrazené části níže.
  • Zvažte zakřivený monitor. Zakřivené monitory mají díky velkému zornému poli učinit váš zážitek pohlcujícím(otevře se na nové kartě)a říká se, že méně namáhají oči. Mohou však být náchylné k oslnění při sledování z určitých úhlů (světelné zdroje přicházejí z různých úhlů namísto jednoho). Efektivní zakřivené monitory jsou obvykle ultraširoké a mají alespoň 30 palců, což oba ukazuje na vyšší náklady.

Pokud si koupíte zakřivený monitor, pochopte specifikace zakřivení. Zakřivení 1800R má zakřivený poloměr 1800 mm a doporučenou nejlepší maximální pozorovací vzdálenost 1,8 metru – a tak dále. Čím nižší je zakřivení (až 1000R), tím je displej zakřivenější. 

Rozlišení monitoru

Obrazy na LCD panelu se skládají z milionů malých bodů. Každý pixel se skládá ze tří subpixelů, jeden pro každou primární barvu. Rozlišení monitoru udává délku x šířku obrazovky v pixelech. Čím více pixelů můžete zabalit do každého čtverečního palce monitoru, tím realističtější a hladší bude obraz. Vyšší rozlišení (QHD nebo lepší) je důležité, pokud chcete monitor větší než 27 palců.

Kolik pixelů má monitor, poznáte podle názvu jeho rozlišení. Některá rozlišení mají více jmen. Níže jsou uvedena nejběžnější rozlišení monitorů, se kterými se setkáte, od nejlepšího (nejvyšší počet pixelů) po nejhorší (nejmenší počet pixelů). Pokud není uvedeno jinak, mluvíme o poměru stran 16:9.

Zatímco více pixelů je obecně lepší, dvě věci vás mohou přimět k zamyšlení nad pořízením monitoru s rozlišením QHD nebo lepším. 

První je  grafická karta vašeho počítače (otevře se na nové kartě). Čím více pixelů máte, tím větší výpočetní výkon vaše grafická karta potřebuje, aby tyto pixely včas změnila. Obrazy na 4K monitorech vypadají úchvatně, ale pokud váš systém nesplňuje úkol dosáhnout 8,3 milionu pixelů na snímek, váš celkový zážitek tím utrpí a toto extra rozlišení se ve skutečnosti stane překážkou, zejména pokud hrajete. 

Druhá věc, která může zadržet monitor s vysokým rozlišením, je schopnost vašeho operačního systému měnit velikost písma. Windows je nejlepší s hustotou pixelů 90-110ppi. Pokud má monitor hustotu pixelů mnohem větší, budou objekty a text vypadat extrémně malé a potenciálně nečitelné. Při kontrole 27palcových 5K monitorů jsme byli nuceni použít škálování DPI (bodů na palec), abychom měli naději na čtení textu v našich aplikacích. Kvalita změny měřítka se u jednotlivých monitorů liší a není vždy jistá, když je text příliš malý.

Jaké rozlišení potřebuji pro hraní her?

Pro nejlepší obraz je lepší více pixelů. Ale při hraní vás tyto pixely mohou také zpomalit, pokud nemáte dostatečně výkonnou grafickou kartu. Většina video rozhraní nepodporuje obnovovací frekvence vyšší než 60 Hz pro signály 4K/UHD nebo 5K. To se začíná měnit (za prémii), ale stále potřebujete velmi drahou grafickou kartu, abyste mohli hrát ve 4K a překročit 60 snímků za sekundu (fps). GeForce RTX 3080 se tam obvykle dostane, stejně jako GeForce RTX 3090, ale hodně štěstí při hledání!

Aktuální sweet spot se zdá být QHD (2560 x 1440) rozlišení. S monitory až do 32 palců uvidíte dobrou hustotu pixelů a detailní obraz, který není pro grafické karty střední cenové kategorie příliš obtížné zvládnout.

Pokud chcete maximální rychlost, která také příliš nezatěžuje váš GPU, FHD (1920 x 1080) poskytuje nejvyšší snímkové frekvence (herní monitory s nižším rozlišením dnes nenajdete). Vyhněte se však roztažení tohoto rozlišení za 27 palců, protože si můžete všimnout poklesu kvality obrazu s viditelnými otravnými jednotlivými pixely. 

Minimální požadavky na grafickou kartu se liší v závislosti na hře, ale pokud plánujete nákup monitoru pro hraní her v rozlišení QHD (a nechcete snižovat nastavení ve hře na nízkou úroveň), budete chtít alespoň  GeForce RTX 3060 Ti nebo Radeon RX 6800 .